Zdedený neporiadok a klientelizmus na RO zmrazili Leader na Slovensku

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Nepíše sa to ľahko, lebo aj dobre mienená kritika býva väčšinou neprijatá...,ale garnitúra vedenia RO okolo pána Jahnátka narobila toľko kiksov a neodborných rozhodnutí, že nielen regionálny rozvoj (iROP), ale aj rozvoj vidieka na Slovensku (PRV) si musia na nové financovanie počkať a to oveľa dlhšie ako sa predpokladalo a ako je normálne.

Po zrušení dvoch "predvolebných" výziev iROP došlo aj na zrušenie pre vidiecke obce dôležitej výzvy na predkladanie Stratégií miestneho rozvoja, ktoré okrem priamej podpory miestnych projektov majú veľký potenciál aktivizovania obyvateľov a budovania prepotrebného sociálneho kapitálu na vidieku. To že výzva na predkladanie projektových zámerov (z 24.9.2015) bola neprehľadná a jej vyhodnotenie manipulované bolo signalizované od začiatku, už menej jasné je prečo nové vedenie vyhodnotenie projektových zámerov neanulovalo a neurobilo ho nanovo a skutočne nezávisle? Dôvodov by sa našlo omnoho viac ako sa konštatuje v oznámení a ušetril by sa cenný čas: http://www.apa.sk/prv-2014-2020-oznamenia-k-prv/oznamenie-o-zruseni-vyzvy-c-18-prv-2016/7905

Aktivistom miestneho rozvoja, napriek znechuteniu z procesov okolo výberu stratégií MAS Leader, nezostáva nič iné ako opakovane odmakať niekoho chyby, prekopať už hotové stratégie a znovu absolvovať administratívnu tortúru v rámci novej výzvy. Opäť tak raz vyšlo najavo ako je dôležité naozaj rozumne obsadzovať posty riadiacich pracovníkov na RO a nespoliehať sa pri tom iba na lobistov, ktorí ich navrhli a chcú riadiť, ako sa prihodilo poslednému pánovi ministrovi. Vydržalo im to celkom dlho, ale každý mejdan raz končí. Žiaľ tento stál slovenský vidiek roky strateného tvorivého rozvoja, nehovoriac o objeme vyplytvaných zdrojov, nervoch a práci nazmar.

 

3015 Naposledy zmenené utorok, 23 október 2018 10:26
Viac z tejto kategórie:
MK

Autor dlhodobo pôsobí ako poradca v sektore pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, kde sa špecializuje na intervenčnú logiku podporných nástrojov EÚ, vypracovanie analýz a stratégií, hodnotenie výsledkov a dopadov podpôr na situáciu v dotknutých odvetviach. Je spoluautorom dôležitých analytických a hodnotiacich správ týkajúcich sa implementácie programov rozvoja vidieka a rybného hospodárstva. 

Webstránka: www.euroconsulting.sk