(Nielen) kontrola NKU s odstupom času potvrdila naše zistenia Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(10 hlasov)

(článok je z r. 2018, pribudli ba niektoré linky na nové články v médiách)

Nedávne zistenia NKÚ ako aj auditu EK (v štádiu riešenia) sú rozsiahle, žiaľ prišli neskoro keď vyše 80% zdrojov aktuálneho PRV je už kontrahovaných. Ich prínosom je aspoň nádej, že situácia vo vybere projektov na PPA a RO sa konečne po rokoch bude musieť systematicky zmeniť a zostávajúce verejné zdroje budú použité efektívnejšie.

Ako sme už neraz konštatovali, ak by RO dôslednejšie pristupoval k zisteniam a záverom odborne a nezávislo realizovaných hodnotení a publikovaných hodnotiacich správ (osobitne mid-term a ex-post hodnotení) nemuselo sa "prešustrovat"  toľko času a značný objem financií, ktoré už dnes sektoru chýbajú (napr. na podstatnejšie zvýšenie alokácie pre začínajúcich mladých farmárov, pre optimálnejšie zainteresovanie MAS Leader/CLLD do rozvoja vidieka, na podporu zvyšovania kvality miestnych potravín a pod.). Po publikovaných zisteniach (napr. NKU, auditné zistenia) už aj tí menej zainteresovaní nemusia špekulovat o tom, aké bolo skutočné poslanie najvyšších úradníkov rezortu a prečo im "nechutilo" to naše poslanie nezávislého hodnotenia - poukazovať na nedostatky v systéme implementácie PRV a z toho plynúce len obmedzené efekty vyplácaných podpôr na reálny stav agro-sektora (stručná práva so zisteniami NKU na PPA je v príloženom súbore *pdf)

Bodovacie (hodnotiace) kritériá zaužívané na PPA pre klasifikáciu a výber projektov boli v minulosti častokrát  odfláknuté (že by zámerne?) a absolútne nevyvážené. Do neba volajúcim podvodom na nič netušiacich žiadateľoch je dodnes aktuálny spôsob "Hodnotenie kvality" projektu s váhou 40%, ktoré v podstate rozhoduje o definitívnom poradí a schválení projektov v mnohých výzvach. Tento prístup v selekcii projektov na PPA bol napriek odporu prijímateľov zavedený krátko po príchode ministra Jahnátka a je subjektívne postavený na slovotvorbe starostlivo vybraných "nezávislých" hodnotiteľov, bez adekvátne štandardizovaného prepojenia na fyzickú stránku projektu. Toto konštatujú aj zistenia kontrol NKU na PPA. Cez tento "inštrument" je možné schváliť na financovanie takmer akýkoľvek projekt, stačí aby bol hodnotiteľ kreatívny lingvista... potom je jednoduché napasovať bodové hodnotenie podľa potreby na konkrétny parameter a označiť projekt ako len Dobrý, alebo Veľmi Dobrý alebo Vynikajúci !!!

Nie je to ojedinilý jav na Slovensku, kde žiaľ nechceme nezávislé hodnotenie, lebo nezapadá do aplikovaného biznis modelu s fondami EÚ. Dlhodobo sa uprednostňujú "starostlivo" vybraní zainteresovaní hodnotitelia, ktorí za sľúbené výhody vyprodukujú a podpíšu čokoľvek. Tak máme potom dlhé zoznamy papierovo "kvalitných" projektov, ktoré ale v reálnej ekonomike už nevychádzajú tak kvalitne, ba niektoré ide sotva zrealizovať, resp. len za cenu zmien a dodatkov. Na druhej strane pod čiaru sú vyradené často hodnotné projekty s lepšími merateľnými prínosmi a to len preto, aby nekonkurovali o finančné zdroje v rámci príslušnej výzvy. Niečo obdobné sa vo veľkom verejne diskutovalo pri posledne zverejnených zoznamoch schválených projektov na vedu a výskum (OP Výskum a inovácie) a po kritike padol na tom minister Plavčan a jeho verní riaditelia...  No na malom Slovensku, kde každý pozná každého, je aj takto medializovaný marazmus stále málo na to aby sa udiala zásadnejšia zmena v systéme schvaľovania projektov a konečne sa zaplátala čierna diera, do ktorej padajú európske peniaze. 

Blízka budúcnosť ukáže či nové vedenie rezortu dokáže podstatne zmeniť systém riadenia, aby práca zodpovedných úradníkov nebola len demonštratívna.  Inak bude ťažké zmeniť vnímanie pomoci z fondov EÚ v podmienkach SR, z pretrvávajúceho "biznis modelu pre spriaznených" na realnu a účinnú pomoc subjektom, ktoré prostredníctvom predkladaných projektov nekladú na 1.miesto osobný prospech, ale skutočné rozvojové potreby pre napredovanie svojho podnikania a tým celého sektora.

Príklady článkov z domácich médií, ktoré dokumentujú žalostný stav a najhoršie obavy:

https://dennikn.sk/637396/agentura-ktora-za-jahnatka-delila-eurofondy-farmarom-robila-podla-nku-neuveritelne-chyby/

https://www.aktuality.sk/clanok/464313/oblubeny-hotel-smeru-dostal-miliony-v-pozadi-je-syn-oligarchu/

https://plus7dni.pluska.sk/Domov/Tokajsky-vinar-Duc-zahral-Kocnera-potopil-vysokeho-statneho-uradnika

http://www.obycajniludia.sk/aktualita/kauza-babindol-ako-sa-tocia-eurofondy-v-podohospodarstve/

https://dennikn.sk/1073369/smer-rozobraty-na-suciastky-nie-taliani-nasi-ludia-ovladli-vychod-reportaz/

Na oživenie aj veľavravné video https://www.youtube.com/watch?v=yMYs3dhqn7k ktoré napriek kontroverznému protagonistovi a expirovanému "dátumu spotreby" až podozrivo verne opisuje dlhodobo chorý stav v rezorte, ktorého nitky aj dnes ťahajú ľudia z prezentovaného obdobia. Každý aktívny poľnohospodár si ľahko odpovie na otázku ako deľeko sme pokročili v transparentnosti (okrem zvýšenej administratívnej záťaže) od čias vo videu... ? (menej trpezlivým stačí prehrať video od 55. sekundy)

 

S odstupom času sa pod ťarchou argumentov nedávno "prebudila" dokonca aj Generálna prokuratúra SR, keď g.p. Čižnár vyslovil vetu z nášho dlhoročného slovníka: „Systém kontroly na PPA je absolútne nepostačujúci,“ zdôraznil generálny prokurátor. Uviedol, že sa pri systéme kontroly na PPA vytvára pre jednotlivcov prostredie, kde môžu rozhodovať svojvoľne.  Uvidíme, či zo strany GP ide len o povinnú jazdu, alebo sa dopracuje aj k niečomu konkrétnemu: https://www.etrend.sk/ekonomika/ciznar-kritizuje-pochybenia-vo-veciach-farmarov-chce-sa-stretnut-s-matecnou.html

Na škodu väčšiny poľnohospodárov je korupčná chobotnica v pozadí PPA stále silná: https://www.aktuality.sk/clanok/648301/kontroverznemu-podnikatelovi-stopli-polmilionovu-dotaciu-aj-tak-ju-dostal/

https://www.aktuality.sk/clanok/657755/europoslanec-odhalil-ako-sa-u-nas-robia-podvody-v-polnohospodarstve-rozhovor/#

3429 Naposledy zmenené pondelok, 21 január 2019 09:15
Viac z tejto kategórie:
Prílohy:
MK

Autor dlhodobo pôsobí ako poradca v sektore pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, kde sa špecializuje na intervenčnú logiku podporných nástrojov EÚ, vypracovanie analýz a stratégií, hodnotenie výsledkov a dopadov podpôr na situáciu v dotknutých odvetviach. Je spoluautorom dôležitých analytických a hodnotiacich správ týkajúcich sa implementácie programov rozvoja vidieka a rybného hospodárstva. 

Webstránka: www.euroconsulting.sk